De Nederlandse reizigersvereniging Rover pleit ervoor om de reisweg van de EuroCity van Brussel over Antwerpen naar Rotterdam te wijzigen en deze naar Eindhoven te laten rijden. Hiermee krijgt de regio Zuidoost-Nederland een rechtstreekse duurzame verbinding met de Belgische hoofdstad.
Sinds de nieuwe dienstregeling in 2025 vervangt de EuroCity de vroegere Beneluxtrein op de route via de klassieke lijn en Breda. Ter hoogte van Breda verlaat deze trein de hogesnelheidslijn om tijdens de halte in Breda ‘kop te maken’ (van rijrichting te veranderen) en daarna verder via de ’trage’ klassieke lijn naar Rotterdam te rijden. Voor reizigers naar Rotterdam en verder is er immers al de beduidend snellere EuroCity Direct, die niet in Breda stopt, evenals de Eurostar-verbinding naar Amsterdam.
Betere ontsluiting voor de Brainport-regio
Terwijl de Randstad via diverse snelle verbindingen al goed is aangesloten op Antwerpen en Brussel, blijft de regio Eindhoven achter. Reizigers uit het zuidoosten van Nederland zijn momenteel nog te vaak aangewezen op extra overstappen om de grens over te steken.
Door voor de EuroCity-treinen Eindhoven als eindbestemming te kiezen, ontstaat er een directe link tussen drie belangrijke economische centra: de Brussel, Antwerpen en de Brabantse Brainport-regio. Dit maakt de trein een aanzienlijk sterker en duurzamer alternatief voor de auto op dit traject.
Politieke verwarring en onlogische routes

Het voorstel van Rover brengt ook duidelijkheid in een dossier dat eerder werd vertroebeld door een vaag samenwerkingsakkoord dat op 20 februari 2026 werd ondertekend door de Belgische minister Crucke en de toenmalige Nederlandse staatssecretaris Aartsen. Hoewel de officiële tekst slechts vrijblijvend sprak over het “overwegen” van een verbinding Brussel-Eindhoven, suggereerde Aartsen in de Tweede Kamer een traject via Hamont en Weert.
Een dergelijke route via Weert is echter weinig realistisch. Zoals eerder belicht, zou dit traject wegens het noodzakelijke kopmaken in Weert — wat bij moderne treinen al snel 15 tot 20 minuten in beslag neemt — tot een absurd lange reisduur leiden. Het verleggen van de bestaande EuroCity via Breda is dan ook een aanzienlijk logischer en direct inzetbaar alternatief.
Winst in reistijd en logica
Naast de betere bereikbaarheid ziet Rover ook grote operationele voordelen. In de huidige route naar Rotterdam moet de EuroCity in Breda ‘kopmaken’ — een procedure waarbij de machinist van rijrichting wisselt en de trein 9 tot 11 minuten stilstaat — om vervolgens over het tragere klassieke spoor naar Rotterdam te rijden.
Voor de route naar Eindhoven is dit tijdrovende keren niet nodig (mits gebruik wordt gemaakt van de verbindingsboog), wat de verbinding aanzienlijk efficiënter maakt. Bovendien wordt de huidige lange overstaptijd in Breda voor reizigers richting Eindhoven hiermee in één klap geëlimineerd.
Advies over de dienstregeling
In een recent advies over de verdere ontwikkeling van de dienstregeling onderbouwt Rover deze oproep krachtig. De reizigersvereniging benadrukt dat de transitie naar duurzame mobiliteit alleen slaagt als internationale verbindingen ook buiten de traditionele Randstad-assen aantrekkelijk en naadloos zijn.
Het is nu aan de vervoerders om te bepalen hoe dit advies wordt geïmplementeerd in de komende aanpassingen van de treinenloop. Voor de reiziger in Zuid-Nederland zou deze directe verbinding met Brussel de grootste verbetering in jaren betekenen.
Lees ook:
Laat een reactie achter